Licznik odwiedzin

002214
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
858
0
858
0
858
0
2214

Twój adres IP: 54.234.9.96
Dzisja jest: 2015-10-04
 

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin do Ożarowa. Jest to pielgrzymka Róż Różańcowych z całej Diecezji Sandomierskiej. Zapraszamy wszystkie Róże Różańcowe, ale także wszystkich chętnych. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 3 października. Wyjazd z parkingu przy kościele w Ślęzakach o godz. 800. Są jeszcze wolne miejsca, pielgrzymkę organizuje Ks. Rafał i gorąco zaprasza.

http://www.parafiaozarow.pl/index.php/parafia

W dniach 18-20 września ponad trzydzieści osób z naszej parafii uczestniczyło w XVIII Diecezjalnych Dniach Młodych w Staszowie.
W piątek wieczorem młodzież wzięła udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Drugi dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w Kościele stacyjnym. Następnie odbyło się spotkanie ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia, na którym rozmawialiśmy, śpiewaliśmy oraz tańczyliśmy ku chwale Pana. W godzinie miłosierdzia na placu amfiteatru wspólnie modliliśmy się. Kolejnym punktem było spotkanie z zespołem Full Power Spirit, który wpisuje się w nurt muzyki chrześcijańskiej, tworzący głównie w stylu hip-hop. Później nadszedł długo oczekiwany przez młodzież "Krąg radości", czyli wspólne zabawy, w które włączyli się nawet klerycy. W sobotni wieczór młodzież spotkała się z najważniejszą osobą, czyli z samym Bogiem, adorując Go w Najświętszym Sakramencie. W niedziele młodzież na drugiej części spotkania ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia wykonała Flash mob. Ostatnią a zarazem najważniejszą częścią była Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz biskupa Georga z Zambii. Po trzydniowym spotkaniu z Panem oraz przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w następnym roku w Krakowie wróciliśmy do naszych domów.
                                                                                                                                                       Anna Latoś 


Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdej społeczności wiejskiej

 
„W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa.”

Przy pięknej, słonecznej pogodzie w dniu 30 sierpnia odbywały się w sołectwie Marki Dożynki Gminy Baranów Sandomierski. Uroczystości rolniczego święta rozpoczęły się o godzinie 13:30 Mszą dziękczynną w Kościele Parafialnym w Ślęzakach, pod przewodnictwem księdza Rafała Golonki.

Po Mszy świętej barwny korowód utworzony z  grup wieńcowych reprezentujących baranowskie sołectwa przybył do gospodarza tegorocznych obchodów – do miejscowości Marki, gdzie funkcję sołtysa pełni pani Teodora Babiuch. To właśnie ona w roli gospodyni uroczystości powitania zaproszonych gości, wśród których były m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświatowych oraz bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Starościną tegorocznych Dożynek była pani Edyta Babiuch-Sroczyńska, natomiast Starostą pan Leszek Stawowy. Po powitaniu gości i wystąpieniu pani sołtys starostowie, zgodnie z tradycją, przekazali pachnący bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbiorów,Burmistrzowi Miasta i Gminy Baranów Sandomierski. W dalszej części uroczystości miał miejsce piękny dożynkowy zwyczaj – dzielenie chlebem.

Warto przypomnieć, że o rolnikach tak pięknie powiedział papież Jan Paweł II:„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które
z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Następnie na scenie prezentowały się kolejne sołectwa z przyśpiewkami i pięknymi wieńcami. Było w nich wiele pochwał dla ludzi, którzy zasłużyli sobie, by o nich wspomnieć w ludowym muzykowaniu. Było też o troskach i problemach, które trzeba pomyślnie rozwiązać. 
W organizację tego niecodziennego Święta Plonów zaangażowanych było wielu ludzi - mieszkańców poszczególnych wsi, którym z całą pewnością należą się wyrazy uznania za podjęty trud.

Następnie odbyło się wręczenie koszów obfitości i przekazanie wiechy – co stanowi nieodłączny obrzęd tradycyjnej dożynkowej uroczystości.

Tegoroczne Dożynki Gminy Baranów Sandomierski cieszyły się ogromną frekwencją mieszkańców, którzy wspólnie podziwiali przygotowane
z tegorocznych zbiorów wieńce dożynkowe - piękne, pracochłonne dzieła żniwne.

 

Zorganizowane w Markach Święto Plonów dostarczyło wielu miłych wrażeń i przypomniało wszystkim, że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Gospodarze, angażując się w organizację tego pięknego przedsięwzięcia, wypełnili niejako nakaz Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił: „Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie -jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy stare, uświęcone tradycją, potwierdzone prawdą wieków”.


Po zakończeniu części oficjalnej, o godzinie 18.00 wystąpił lokalny zespół CZTERY KROKI, który okazał się niemałą atrakcją dla wszystkich świętujących.

Każdy uczestnik dożynkowej uroczystości mógł znaleźć coś dla siebie, mógł skorzystać z wielu form rozrywki i w atrakcyjny sposób spędzić to ciepłe, niedzielne popołudnie, podtrzymując jednocześnie lokalną, wiejską tradycję.

Spotkanie dożynkowe zakończyło się zabawą taneczną pod chmurką przy muzyce zespołu VABANK.

 

Edyta Babiuch-Sroczyńska

 


Katechizm Kościoła Katolickiego podkreśla: "Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestniczeniem w Zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan".


W dniu 15 sierpnia 2015r. jak co roku odbyła się uroczystość odpustowa w parafii Ślęzaki. W uroczystej sumie sprawowanej pod przewodnictwem Ks. Mieczysława Wolanina wzięli udział kapłani z dekanatu Nowa Dęba i sąsiednich, jak również wierni z parafii i przybyli goście.

W uroczystości wzięły udział Poczty Sztandarowe naszej Ochotniczej Straży Pożarnej.  

Ks. Marek Bednarz, kaznodzieja podkreślił wielką rolę Maryi i wzywał wszystkich do tego, aby pozwolić się przeniknąć Chrystusowi, jak to uczyniła Maryja.

Każda wioska należąca do parafii przygotowała piękny wieniec przyniesiony przez panie i dziewczęta, które wystapiły w kolorowych strojach ludowych. Po poświęceniu wieńców, kwiatów i ziół wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.


Dziękujemy wszystkim wiernym za modlitwę, udział w uroczystej sumie i zachęcamy do korzystania z daru, jakim jest odpust.


Pielgrzymka rowerowa do Częstochowy

Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę rowerowa z Tarnobrzega na Jasna Górę 18 lipca.
Wyjazd z Tarnobrzega parafia Matki Bożej Nieustajacej Pomocy (Serbinów) godzina 8.00.
Koszt 120 zł
Pielgrzymka trwa 7 dni.
Więcej informacji u Dyrektora Pielgrzymki Jerzego Roga (tel. 723-794-074).

Spotkanie organizacyjne 9 lipca po Mszy Świętej wieczorowej (18.30) w parafii Matki Bożej Nieustajacej Pomocy w Tarnobrzegu.

Zapraszamy!!!

Wsparcie

Jeśli chciałbyś finansowo wspomóc prace remontowe przy kościele parafialnym w Ślęzakach poniżej podajemy numer konta:

PARAFIA RZYM.-KAT.
p.w. Wniebowzięcia N.M.P.
ŚLĘZAKI 45
39-450 Baranów Sandomierski
Bank BGŻ S.A. oddział Tarnobrzeg
58 2030 0045 1110 0000 0131 8940
Za wszelkie wsparcie składamy naszym dobroczyńcom i ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.